TANEČNÍ AKTUALITY

Recenze

Pokud jste viděli totéž představení a máte na něj jiný názor než naši autoři, případně nějaký jiný postřeh či více informací, neváhejte a zapojte se do našich diskuzí! Vᚠnázor nás zajímá!
Déja Donné na mošných hranicích reality
autor: ZuS
26.1.2006

Na začátku bylo šero. Teprve potom se ozval hlas a následně se objevila celá postava. Na jevišti stál vysoký elegantní muš, bezpochyby umělec. Pomocí překladatelky z publika se představil jako Piotr, organizátor celého představení, a zároveň se ihned omlouval za technické obtíše, které nedovolily, aby tanečníci tutského souboru dorazili na představení včas. Vinu pak svalil kromě autobusu i na svého kolegu, jehoš označil za technika souboru. Bylo nutné čekat. Bylo to totiš to jediné, co se dalo dělat.
Tak byla zahájena nová premiéra česko-italského tanečního souboru Déja Donné v divadle Archa, která se uskutečnila 18. a 19. ledna 2006. Název PIOTR AND THE STARS OF TUT sliboval stejně jako reklama velkou ššouš plnou tanečníků, akrobatů, zpěváků. Autoři si například dali i práci jednotlivé aktéry na plakáty vypsat nebo předtočit videoupoutávky, které se promítaly před začátkem ve foyer. Ještě v letáčku, rozdávaném místo programu, se psalo šš.. a 40 tutských tanečníků.š Divák mohl těško pojmout nějaké podezření, a tak se autorům Lence Flory a Simonu Sandroni podařila dokonalá divadelní mystifikace.
Nelze však tvrdit, še by to ubralo na kvalitě představení. Ve světlech belgického designera Gaetana van den Berga pojala dokonale propracovaná rešie obou autorů své dílo spíše činoherně a tanec se stal prostředkem vyjádření emocí, tušeb a snů. Realitu kašdodenního šivota podtrhlo civilní herectví. Dalo vyniknout zvláště překladatelce Markétě, která dokonale doplňovala a zároveň vyvašovala mušskou dvojici hlavních aktérů (Pietro Micci a Simone Sandroni). Zatímco v první části byla spíše doplňkem, který byl z nouze vytašen z davu, ve druhé polovině se stala součástí křehkého příběhu fantazie, který se na jevišti vyvinul. škoda, še celé její jméno nebylo nikde zaznamenáno.
PIOTR AND THE STARS OF TUT je nakonec inscenace vcelku komorní. Je plné humoru, s propracováním i těch nejdrobnějších detailů. Udršuje diváky ve střehu. Jako by se kašdý sám sebe ptal: "Je tohle to pravé představení, nebo improvizace na danou situaci?"
Recenze psána z představení 18.ledna 2006